Działamy z wyobraźnią i pasją
16.07
Zasada 4m
Zasada 4m
Zasada 4m to złożenie kilku czynników w całosć, kótre mają wpływ na efekt końcowy czyli zaparzoną kawe w naszej filiżance. Co rozumiemy przez 4m?
1 M - LA MACCHINA czyli nasz ekspres, najważniejszym czynnikiem jest tutaj ciśnienie urządzenia,odpowiednia temperatura wody, a także jej jakość.
2 M - LA MACCINADOSATORE, młynek do kawy, śmiało można stwierdzić że jest to najważniejszy czynnik bo to on odpowiada za odpowiedni sposób milenia kawy. Najczęściej użwane są mlynki żarnowe, sam proces mielenia składa sie z dwóch bardzo waznych elemenów: jednorodność milonych ziaren, a także temperatura milenia.
3 M - LA MISCELA  to nic innego jak kawa. Może być to singiel- czyli kawa jednorodna lub też blend, ktoy stanowi już mieszanke ziaren. Sztuka stworzenia odpowiedniego blendu kawowegoto nie lada wyzwanie. Skład mieszanki dobierany jest zgodnie do określonych wymogów takich jak przeznaczenie mieszanki, smak naparu, któy chcemy uzyskać czy też cena.
4M - LA MANO, czynnik ludzki, ręka baristy, tu liczą się umiejętności i doświadczenie. Barista po przez odpowiednie dozowanie kawy, dystrybucje i tamping przygotuje dla nas wyśmienity napar.

Ostatnio coraz głośniej mówi się o  zasadzie 5 la manutenzione - utrzymanie czystości