Działamy z wyobraźnią i pasją
17.02
Opakowanie prawde Ci powie
Opakowanie prawde Ci powie
 Jak zatem wybrać dobrą kawe na podstawie opakowania?
Czego dowiemy sie z opisu " 100 arabika o łagodnym smaku, skomponowana z najwyższej jakości ziaren okrytych długoletnią  recepturą..."  Czy to daje nam informacje o kawie? Nie do końca.. Nie ma tu żadnego konkretu będącego dla nas wyznacznikiem tego czego możemy spodziewać się w filiżance kawy. Nie ma też żadnej informacji o tym skąd pochodzi ziarno, daty palenia, profilu sensorycznego.
Które informacje powinny nas najbardziej zainteresować ?

Kraj oraz plantacje z których pochodzą ziarna.
Kazdy kraj, region ma swój niepowtarzalny terrior (warunki klimatyczne, które wpływają na smak kawy). Podanie nazwy plantacji to swego rodzaju znak jakości. Wysokość upraw ma również znaczenie - im wyżej uprawiana kawa tym ziarno jest lepsze. Brak tej informacji może sygnalizować, że krzewy uprawiane są na 1000m.n.p.m. co zmienia niekorzystnie smak kawy, powodując że jest mdła, ziemista.
  Warto dodać także informacje o odmianie bo to nie tylko arabika i robusta. Przekładając na konkretny przykład to tak jak z ziemniakami czy jabłkami, jedne trzeba dłużej gotować inne krócej, jedne są słodkie szybciej dojrzewające inne kwaśne i twarde, a każdy z nas ma określony smak, którego poszukuje podobnie jest zatem z kawą.
 Metoda obróbki to również ciekawa informacja, w dużej mierze mająca rónież wpływ na cene. Wyrózniamy cztery podstawowe:
   Natural- najprostsza, zarazem najtańsza metoda tgz na sucho.  Kawa suszona jest na specjalnych blokach, panelach ok 15-20dni, charakterystyczny smak  kawy dla tej metody to słodkie owocowe nuty.
   Washed - metoda na mokro, gdzie owoce kawowca umieszcza sie w zbiornikach z wodą. Pierwsza selekcja następuje gdy nadgryzione, niedojrzałe owoce unoszą sie u góry zbiornika, reszta opada na dno gdzie oddziela się je od miąższu, zachodzi proces fermentacji, mycia ziaren i dochodzi do suszenia. Kawa obrabiana tą metodą charakteryzuje się wysoką kwasowatością.
   Pulped natural- polega na mechanicznym usunięciu miąższu i suszeniu ziarna na słońcu jak w metodzie natural.  Napar kawy uzyskany tą metodą cechuje wyjątkowa słodycz.
   Honey -  rozpoczyna sie od usunięcia łupinki z częścią miąższu po czym przechodzi sie do suszenia ziaren, mycia i ponoownego suszenia. Charakterystyczne dla tej metody jest smak słodyczy i lekkiej kwasowatości. 
 Kolejnym ważnym elementem jest stopień palenia, kóry pozwoli określić nam do jakiego ekspresu/ metody parzenia kawy możemy użyć naszej kawy.
   Poza datą ważności powinna znaleźć sie informacja o dacie palenia kawy. Tylko wtedy możęmy być pewni świeżości naszej kawy, co ma ogromny wpływ na smak kawy.