Działamy z wyobraźnią i pasją
15.02
Kopi Luwak - droga kawa znaczy najlepsza?
Kopi Luwak - droga kawa znaczy najlepsza?
Kopi Luwak zasłyneła ze swojej nietypowej " produkcji" . Za sprawą cywety popoluarnie zwanej łaskunem, która zjada owe ziarenka kawowca, trawi ( jedynie miąższ nie nasiona ), gdzie następuje proces lekkiej fermentacji  i  kolejno wydalanie.
Legenda głosi, że dzięki temu "pocesowi" kawa pozbawiona jest goryczki stając się przyjemnie czkoladowo-karmelowa.
 Zatem czy jest najlepszą kawą świata?
Śmiało możemy stwierdzić ze nie jest. Dlaczego? Otóż by stać się kawą speciality, jej smak powinien być zbalansowany, delikatnie słodki z całym wachlarzem  aromatów od nut kwiatowych, owocowych kończąc na czekoladzie, orzechach i dobrze znanym karmelu.
Czy może zatem ograniczona ilość produkcji tej kawy wpływa na jej cene?
 Cóż, dystrybutorzy podają, iż roczna produkcja to ok 500 do 700kg. Skąd zatem wysyp ofert w internecie zapewniających nas o orginalności niepowtarzalności  tej kawy? Czy zatem produkcja jest większa, a  może mamy doczynienia z podróbkami?
Otóż produkcja została uprzemysłowiona. Co to znaczy?  Cywety już nie wspinają się dobrowolnie po krzewach, zostały zamknięte w klatkach i są na siłe karmione ziarnami. Nie jest to bezpieczne, ani zdrowe dla tych zwierząt, ich dieta nie powinna opierac się tylko na konsupcji samych ziaren, ponadto stres jaki przechodzą powoduje ze zwierzęta te stają się agresywne i  są zdezorientowane.
 Dowiedziono również że produkcja kawy to nie 500kg a 50 ton rocznie czyli całkiem sporo. Skąd zatem taka cena? Mit, jaki został zbudowany wokół tej kawy powoduje że cena jest tak wysoka.
Tony Wild odkrywca tej kawy, którą wprowadził ją jako ciekawostke smakową, w chwili obecnej stał się głównym przeciwnikiem tego gatunku kawy ze względu na jej tragiczną historie produkcji, która spowodowała że nie liczą się zwierzęta a zysk. Dziś możemy spotkać również kawę pozyskiwaną z odchodów słoni czy małp bonobo.
Naszym zdaniem nie warto wydawać tak ogromnych pieniędzy na filiżanke tej kawy.