Działamy z wyobraźnią i pasją
20.03
Festiwal Kulinarny
Festiwal Kulinarny
Strefę Speakers wypełni pokaz kuchni molekularnej, w którym zobaczymy jak można tworzyć potrawy z wykorzystaniem ciekłego azotu. O jakość pokazu zadba szef kuchni restauracji Wodna Wieża określanej przez wielu jako najlepszej w województwie Śląskim - Dominik Duraj.Za skalpel chwyci Damian Twarduś, prowadzący nacodzień kawiarnie Kaprys Lingiuniego w Sosnowcu. Zaprezentuje jak z warzyw i owoców zrobić dzieło sztuki, wprowadzając nas w świat food-carvingu. Specjaliści z Kompani Piwowarskiej opowiedzą nam jak powstaje najstarszy trunek na świecie czyli piwo. Jednak na teorii się nie skończy, po teoretycznym wstępie, podczas mini warsztatu piwnego, zobaczymy jak poprawnie je nalewać i smakować. Nie zabraknie dietetycznych porad oraz możliwości zbadania składu własnego ciała. Strefę speakers zamknie świetny barman Krzysztof Drabik i zrobi to w charakterystyczny dla siebie sposób, czyli będzie się działo!

Strefę Makers zapełnią profesjonalne warsztaty fotografii kulinarnej przygotowywane wspólnie z marką Olympus, zdobienie cupcakeów, gdzie o solidne przygotowanie warsztatowiczów zadba Wypiekarnia Cafe oraz warsztat winiarski dla początkujących, który przeprowadzi Prosecco z Katowic.

Strefę Expo tworzyć będzie lokalna gastronomia oferująca swoje najlepsze przysmaki. O słodką atmosferę zadbają Wypiekarnia Cafe, Kaprys Linguniego oraz Fabryka Kurtosza. O nieco inne kubki smakowe zatroszczą się chłopaki z Dojo Sushi, restauracja Tamarynd oraz Magiel Kulinarny. Pomyśleliśmy również o osobach, które zabiorą swoje pociechy ze sobą - o pomalowane twarze małych gości festiwalu zadba przedszkole Mistrzowie Zabawy.

Ostatnią strefę stanowi Strefa Chillout gdzie będziemy mogli odpocząć na wygodnych pufach, poszerzając swoje znajomości i nabrać energii na kolejne wystąpienia.


Informacje o bezpłatnych wejściówkach znajdziesz na www.facebook.pl/zasmakuj